Różne

Znak Szarych Szeregów

Znak Spadochronowy stworzony na rozkaz generała Władysława Sikorskiego w 1941 roku to niejedyny motyw, który dominuje na koszulkach patriotycznych. Odzież patriotyczna charakteryzuje się niepowtarzalnym designem. Stworzona na bazie wysokiej jakości materiałów, o wyjątkowej symbolice, przoduje wśród szczególnej grupy osób. Odzież patriotyczna budzi również wiele kontrowersji. Wydarzenia historyczne podobnie jak postacie generują wiele uczuć – zarówno pozytywnych jak i negatywnych. Decydując się na zakup określonego produktu musimy dokładnie przeanalizować dany motyw. Przyjrzyjmy się kolejnej symbolice, która dominuje wśród mężczyzn – niekoniecznie młodych.

Odzież patriotyczna ze znakiem Szarych Szeregów cieszy się dużą popularnością – zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet, osób młodych jak i dojrzałych z ugruntowanymi poglądami. Symbol Szarych Szeregów stworzony został w oparciu o dwa inne: lilijkę, czyli tradycyjny symbol harcerstwa oraz kotwicę – znak Polski Walczącej. Całość zdobi nie tylko odzież patriotyczną, ale również wszelkiego rodzaju dodatki. Dumny wydźwięk i ogromna doza emocji sprawiają, iż symbol ten jest szczególnie preferowany przez osoby w jakiś sposób związane zarówno z harcerstwem jak i formacjami zbrojnymi.

Konspiracyjna organizacja Związku Harcerstwa Polskiego o nazwie Szare Szeregi powołana została do życia dokładnie 27 września 1939 roku. Grupa zrzeszająca dzieci i młodzież zajmowała się wieloma kwestiami, począwszy od zadań należących do małej dywersji, a więc malowaniu symboli patriotycznych i kolportowaniu ulotek, a skończywszy na zaplanowanych akcjach zbrojnych. Działania Szarych Szeregów dość dobrze i wyraziście zakorzeniły się w polskiej świadomości i kulturze. Do tego stopnia, że Szare Szeregi omawiane są w szkole podczas lekcji historii i języka polskiego. Na szczególną uwagę zasługuje Akcja pod Arsenałem, w czasie której doszło do uwolnienia znanego z Kamieni na Szaniec Jana Bytnara pseudonim „Rudy”, a także dwudziestu innych więźniów.

Rodzi się pytanie: „czy odzież patriotyczna z symbolem Szarych Szeregów nie jest przesadą”? Dla wielu na pewno. Zewsząd słychać bowiem głosy „przeciw” – dokładnie przeciw wykorzystywaniu historii w szeroko pojętym marketingu. Jak wiadomo, profanacja pewnych symboli w naszym kraju jest zabroniona tj. podlega określonym sankcjom. Do tej pory nie było jednak sprawy sądowej uwzględniającej wykorzystywanie motywu Szarych Szeregów. Jak na razie symbolika ta wydaje się „bezpieczna”.