Nieruchomości

Wynajem w Polsce się opłaca

Rynek najmu zdecydowanie wpłyną na utrzymanie popytu na mieszkania. Kuszą przede wszystkim większe zyski od lokat. Okazuje się również, że w skali Europy, to właśnie w Polsce ten biznes jest bardzo opłacalny – takie dane możemy wyczytaj w raporcie Property Index. Overview of European Residential Markets. Dane pokazują, że roczny zwrot netto w największych miastach Polski przekracza 6–7 proc.

W badaniu brano pod uwagę 18 państw Unii Europejskiej oraz Izrael. Z tych wszystkich państw wynajem najbardziej opłacalny jest w węgierskim Budapeszcie oraz duńskim Odense. Trzeba jednak zaznaczyć, że w tym zestawieniu polskie miasta są w czołówce – chodzi przede wszystkim o Wrocław, Łódź, Kraków oraz Warszawę. Warto wspomnieć, że zostawiliśmy daleko w tyle takie metropolie jak Londyn czy Paryż.

Analiza powyższych danych wskazuje, że na wynajmie mało zarabia się w miejscach, gdzie ceny są bardzo wywindowane. Chodzi przede wszystkim o sztuczne zawyżanie cen w stosunku do jakości, ze względu przede wszystkim na prestiż miasta. Średnie ceny transakcyjne nowych mieszkań w naszym kraju wynoszą nieco ponad 1200 euro za metr kwadratowy. Warto jednak zaznaczyć, że w ciągu roku mieszkania w naszym kraju zdrożały niemal o 10 procent.