Zdrowie

Uczulenie i testy alergiczne

Jeśli często odczuwasz reakcje alergiczne, najlepiej jest zdecydować się na odczulanie, najlepszą formę leczenia jej objawów. Immunoterapia, to sposób walki z alergią wziewną i uczulonych na jad owadów.

Zanim jednak pójdziesz na odczulanie, powinieneś wykonując testy alergiczne. Sprawdź: Alergolog Bydgoszcz. Należy jednak pamiętać, że 2 tygodnie przed wykonaniem takiego tekstu należy odstawić leki przeciwalergiczne, gdyż mogą one zaburzać wyniki. Takie testy pomogą dopasować odpowiedni tryb leczenia. W tym wypadku alergia nie różni się od innych chorób – im szybciej zostanie wykryta, tym lepiej.

Najbardziej popularną techniką diagnozowania jest test skórny. Na przedramię lub plecy aplikuje się alergen i nakłuwa skórę. W ten sposób alergen przedostaje się do organizmu. Jeśli w ciągu kwadransa nie pojawi się reakcja alergiczna (czerwony bąbel), to znaczy, że na ten składnik nie jesteśmy uczuleni. Inną metodą diagnozowania są testy alergiczne z krwi. Jest on stosowany przede wszystkim w stosunku do dzieci oraz do osób, u których testy skórne nie dały jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko polega na zwykłym pobraniu krwi i oznaczeniu poziomu przeciwciał. Istnieją jeszcze testy prowokacyjne, które są wykonywane w momencie, kiedy dwa poprzednie się nie sprawdziły. W tym przypadku alergen podaje się doustnie lub donosowo.

Z immunoterapii mogą korzystać osoby z alergią wziewną oraz alergią na owady. Terapii odczulającej nie prowadzi się dla osób z alergią pokarmową. O ile czas odczulania w przypadku alergii na kurz nie ma znaczenia, tak jeśli jesteśmy uczuleni na pyłki, to powinniśmy zacząć tak, aby terapia zakończyła się przed okresem pylenia.