Zdrowie

Sezonowe alergie: pyłki traw

Trawa jest jednym z najbardziej uciążliwych alergenów, które mogą powodować sezonowe alergie. Mogą one być spowodowane nadmierną reakcją ciał na nieszkodliwą substancję, mylącą ją z niebezpieczną. Pyłki i zarodniki pleśni mogą wywoływać alergie sezonowe, choć niektórzy ludzie odczuwają skutki alergii cały rok za sprawą sierści zwierząt, pokarmów czy nawet słońca.

Objawów alergii na zwierzęta domowe i pokarmy można uniknąć, zwyczajnie wystrzegając się danego alergenu, jednak w przypadku pyłku nie jest to takie proste. Pyłki są lekkie i łatwo rozprzestrzeniają się pod wpływem wiatru, dlatego unikanie kontaktu z nimi stanowi ogromne wyzwanie.

Najczęstsze objawy alergii u osób z alergią na pyłki traw to: zatkane zatoki, katar, swędzenie nosa, kichanie, kaszel, swędzenie i łzawienie oczu, swędzenie podniebienia, bóle głowy oraz gardła, a także duże zmęczenie. Szczegóły można znaleźć na: alergolog Bydgoszcz.

Poziom pyłków trawy w powietrzu wzrasta wraz z nadejściem wiosny i trwa do lata. Zwykle najwyższe poziomy reakcji alergicznych obserwujemy wczesnym latem, ale taki stan może trwać nawet do sierpnia.

Kiedy unikanie alergenu nie jest możliwe, lekarze mogą polecić leki dostępne bez recepty lub na receptę, aby złagodzić objawy. Kiedy zwykłe leki nie działają, lekarze mogą zalecić immunoterapię. Immunoterapia to zabieg, który zwiększa tolerancję organizmu na uciążliwe alergeny. Często immunoterapia jest podawana w zastrzykach. Dzięki tej terapii pacjenci zaczynają odczuwać ulgę, ponieważ ich organizm uczy się tego, że dany alergen nie jest szkodliwy. Objawy alergii bardzo często są mylone z przeziębieniem, więc sami pacjenci aplikują sobie leki, które w żadnym stopniu nie są w stanie im pomóc. Dlatego warto udać się do alergologa i przeprowadzić odpowiednie testy.