Powłoki hydrofobowe w okularach. Dlaczego warto?

Zamierzasz kupić nowe okulary? Jeśli tak, zachęcamy Cię do wzięcia pod uwagę soczewek wyposażonych w specjalne powłoki uszlachetniające. Możesz zdecydować się nie tylko na popularne powłoki antyrefleksyjne lub antyelektrostatyczne, lecz także hydrofobowe. Dlaczego powłoki hydrofobowe na szkłach okularów to dobry pomysł? W naszym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Czym są powłoki hydrofobowe?  Składają się one z nanocząsteczek  – bardzo małych fragmentów materii, które na szkłach okularów tworzą niewidoczną gołym okiem powłokę. Hydrofobowość jest równoznaczna z odpychaniem cząsteczek wody. Powłoki hydrofobowe nie przepuszczają wody, w efekcie dochodzi od perlenia się cieczy na powierzchni soczewki okularowej i samoczynnego spływania.

Dlaczego powłoki hydrofobowe są tak chętnie stosowane w przypadku szkieł okularowych? Ze względu na swoje właściwości powłoki hydrofobowe znakomicie chronią szkła przed zabrudzeniami oraz rozbryzgami wody. Decydując się na okulary z uszlachetniającą powłoką hydrofobową, możesz oczekiwać, że brud, kurz oraz wilgoć będą osadzać się na szkłach w naprawdę znikomym stopniu. Ten fakt można łatwo wytłumaczyć. Powłoki hydrofobowe sprawiają, że powierzchnia szkieł jest bardziej gładka, przez co zabrudzenia oraz ciecze po prostu spływają z zaimpregnowanej powierzchni. Warto podkreślić, że powłoki hydrofobowe podwyższają trwałość okularów – ponieważ szkła nie są podatne na osadzanie się zabrudzeń, nie trzeba ich tak często czyścić. Dodatkowy argument za powłokami hydrofobowymi to fakt, że szkła pokryte nanocząsteczkami szybciej odparowują.

 

Previous post Ewolucja urządzeń do Radiofrekwencji
Next post Endermologia – miejscowa redukcja tkanki tłuszczowej, leczenie cellulitu i lifting ciała