Zamierzasz kupić nowe okulary? Jeśli tak, zachęcamy Cię do wzięcia pod uwagę soczewek wyposażonych w specjalne powłoki uszlachetniające. Możesz zdecydować się nie tylko na popularne powłoki antyrefleksyjne lub antyelektrostatyczne, lecz także hydrofobowe. Dlaczego powłoki hydrofobowe na szkłach okularów to dobry pomysł? W naszym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.
Czym są powłoki hydrofobowe? Składają się one z nanocząsteczek – bardzo małych fragmentów materii, które na szkłach okularów tworzą niewidoczną gołym okiem powłokę. Hydrofobowość jest równoznaczna z odpychaniem cząsteczek wody. Powłoki hydrofobowe nie przepuszczają wody, w efekcie dochodzi od perlenia się cieczy na powierzchni soczewki okularowej i samoczynnego spływania.
Dlaczego powłoki hydrofobowe są tak chętnie stosowane w przypadku szkieł okularowych? Ze względu na swoje właściwości powłoki hydrofobowe znakomicie chronią szkła przed zabrudzeniami oraz rozbryzgami wody. Decydując się na okulary z uszlachetniającą powłoką hydrofobową, możesz oczekiwać, że brud, kurz oraz wilgoć będą osadzać się na szkłach w naprawdę znikomym stopniu. Ten fakt można łatwo wytłumaczyć. Powłoki hydrofobowe sprawiają, że powierzchnia szkieł jest bardziej gładka, przez co zabrudzenia oraz ciecze po prostu spływają z zaimpregnowanej powierzchni. Warto podkreślić, że powłoki hydrofobowe podwyższają trwałość okularów – ponieważ szkła nie są podatne na osadzanie się zabrudzeń, nie trzeba ich tak często czyścić. Dodatkowy argument za powłokami hydrofobowymi to fakt, że szkła pokryte nanocząsteczkami szybciej odparowują.