Pellet a Ekogroszek – który węgiel wybrać?

Wybierając paliwo do ogrzania domu najczęściej wybór pada na ekogroszek lub pellet. Oba rodzaje paliwa różnią się od siebie. Dlatego wybór nie powinien być przypadkowy. Warto zatem wiedzieć czym charakteryzuje się ekogroszek i pellet. Dzięki temu podjąć będzie można taką decyzję, która idealnie odpowiadać będzie indywidualnym potrzebom.

Czym jest pellet?

Paliwo jakim jest pellet to biomasa drzewna. Powstaje jako efekt uboczy produkcji różnego rodzaju elementów drewnianych. Co ważne, pellet jest paliwem ekologicznym. Podczas spalania nie wytwarza żadnych substancji szkodliwych. Dostępny na rynku pellet występuje pod postacią granulatu. Powszechnie średnica pelletu wynosi 6-8 mm.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek jest natomiast rodzajem węgla kamiennego. Ważne jest jednak, że jest on o wiele mniej szkodliwy dla środowiska niż standardowy węgiel kamienny. Podczas jego spalania do atmosfery trafiają szkodliwe pyły, jednak jest ich znacznie mniej niż w przypadku typowego węgla kamiennego. Standardowa wielkość ekogroszku to 5-25 mm. Jest zatem znacznie większy od pelletu. Oznacza to, że worki z ekogroszkiem także są większe. Ma to znaczenie w kontekście ich przechowywania.

Pellet czy ekogroszek?

Ważne jest, aby podejmując decyzję o wyborze paliwa nie kierować się wyłącznie ceną. Tym bardziej, że jest ona zbliżona. Pod uwagę wziąć należy inne, znacznie ważniejsze czynniki. Jednym z nich jest zawartość popiołu. W przypadku ekogroszku podczas spalania uzyskuje się ok. 4-6% popiołu. W przypadku pelletu wartość wynosi poniżej 1%. Drugim czynnikiem jest wygoda w użytkowaniu. A konkretnie rzecz ujmując, czystość podczas ładowania. Ekogoroszek pozostania nalot, który trudno jest usunąć. Inaczej jest w przypadku pelletu. Ten pozostawia jedynie pył drzewny, a zatem jest o wiele czyściejszy. Na koniec nie można zapomnieć o ekologii. I tu także pewną przewagę uzyskuje pellet. Jak wspomniano, pellet w przeciwieństwie do ekogroszku nie wydziela żadnych substancji szkodliwych przedostających się do atmosfery. Ważne jest jednak, aby kupować pellet najwyższej jakości. Dobrze jest zatem wcześniej porównać konkretne oferty. Te można znaleźć wpisując w wyszukiwarce choćby „pellet Zakopane„. Pomoże to w wyborze najlepszego paliwa.

Previous post Jak zmniejszyć ból podczas tatuowania?
Next post Jak dbać o protezy?