Ostateczny przewodnik po wyborze oświetlenia ogrodowego i wpływie różnych źródeł światła na rośliny

Czym jest oświetlenie ogrodowe?

Oświetlenie ogrodowe to niezbędny element wyposażenia każdego ogrodu. Właściwy rodzaj światła może pomóc w pobudzeniu wzrostu roślin, a także w stworzeniu odpowiedniego nastroju na zewnątrz. Oświetlenie ogrodowe odnosi się do świateł zewnętrznych, które są używane do oświetlania roślin, kwiatów i innych elementów w ogrodzie lub na zewnątrz. . Istnieje wiele opcji oświetlenia ogrodu, od prostych po złożone i całkowicie automatyczne. Różne rodzaje oświetlenia zewnętrznego: Poniżej podsumowano główne rodzaje oświetlenia zewnętrznego. Oprócz wymienionych tutaj mogą istnieć inne typy. Światło słoneczne Ten rodzaj światła pochodzi od słońca i jest naturalny. Może być filtrowany przez rośliny tworząc przyjemny efekt na zieleni. Wadą jest to, że może szybko zniknąć podczas koszenia lub innych prac ogrodniczych wykonywanych na zewnątrz w nocy lub podczas pochmurnej pogody w ciągu dnia, takiej jak deszcz lub opady śniegu.

Rodzaje oświetlenia ogrodowego i sposób ich wykorzystania

Istnieje wiele rodzajów zewnętrznych źródeł światła, które można zastosować w ogrodzie. W tym artykule skupimy się na różnych rodzajach oświetlenia ogrodowego LED oraz na tym, jak można je wykorzystać w swoim ogrodzie.

Rodzaje zewnętrznych źródeł światła:

– Sztuczne oświetlenie zewnętrzne: są to najczęściej stosowane rodzaje oświetlenia zewnętrznego. Pobierają energię elektryczną i emitują ciepło, dlatego należy je umieścić w obudowie lub zadaszeniu, aby chronić je przed żywiołami.

– Słoneczne oświetlenie trawnika: ten rodzaj oświetlenia jest zasilany energią słoneczną i nie emituje ciepła. Świetnie nadaje się do miejsc, w których nie chcesz instalować sztucznego źródła światła, ale nadal potrzebujesz jakiejś formy oświetlenia.

– Żarowe oświetlenie zewnętrzne: te światła mają ciepłą poświatę, która idealnie nadaje się do tworzenia nastroju w ogrodzie lub na tarasie w nocy.

Dlaczego oświetlenie ogrodu ma znaczenie dla wzrostu i produktywności roślin

Znaczenie roślin polega na tym, że dostarczają one ziemi tlenu, pożywienia i wody. Pomagają również w redukcji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych.

Oprócz zapewnienia tych potrzeb, rośliny pomagają również zmniejszyć poziom stresu. Wiadomo, że rośliny zmniejszają niepokój i depresję. W rzeczywistości, według badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Missouri-Columbia, ludzie, którzy uprawiali rośliny, zmniejszyli objawy depresji nawet o 30%.

Oświetlenie ogrodu jest ważne dla wzrostu i produktywności roślin, ponieważ pomaga im rosnąć szybciej i lepiej, niż gdyby były pozostawione w ciemności. Światło pomaga im wytwarzać więcej chlorofilu, co pozwala na szybsze tempo fotosyntezy.

Jak różne źródła światła wpływają na rośliny i które światła są odpowiednie dla Twojego ogrodu w 2023 roku?

Sztuczne źródła światła, takie jak diody LED i świetlówki kompaktowe, szybko zastępują naturalne światło słoneczne, którego potrzebują rośliny. Jednak spektrum kolorów sztucznych źródeł światła nie jest tak optymalne dla wzrostu roślin, jak naturalne źródła światła. Spektrum kolorów naturalnych źródeł światła jest bardziej zbliżone do spektrum światła preferowanego przez rośliny niż sztuczne oświetlenie. Naturalne światło zawiera również więcej fal niebieskich i czerwonych, które są lepsze dla fotosyntezy. niż bardziej niebieskie spektrum sztucznego światła. Na przykład diody LED najlepiej nadają się do uprawy roślin w szklarniach lub domach i nie są idealne do ogrodów zewnętrznych. Sztuczne źródła światła: diody LED/świetlówki kompaktowe/świetlówki (świetlówki kompaktowe odnoszą się również do „kompaktowych lamp fluorescencyjnych”).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Wpływ zmian technologicznych na produkcję konstrukcji stalowych
Next post Motocykle customowe – jak samemu zmodyfikować swój motocykl?