Jaka jest różnica między powłoką ceramiczną a woskiem i uszczelniaczem?

HomeTechnologieRóżne

Jaka jest różnica między powłoką ceramiczną a woskiem i uszczelniaczem?

Porady na długą podróż motocyklem
Jak sprowadzić motocykl z Niemiec?
Jak naprawić telewizor z samoczynnym wyłączaniem się?

Istnieje spore zamieszanie wokół tego tematu – terminy te są często używane zamiennie i większość ludzi myśli, że wosk jest tożsamy z uszczelniaczem i obie rzeczy są formą powłoki. W wielu aspektach jest to prawda, ale wraz z rozwojem technologii detailingu, materiały do ochrony lakieru stały się bardziej zaawansowane i zaczęły pojawiać się wyraźne różnice między tymi terminami. Woski, uszczelniacze i powłoki ceramiczne mają wyraźne zalety, ale często przeznaczone są do różnych zastosowań. Sprawdź: Pranie tapicerki samochodowej Bydgoszcz

Co to jest wosk?

Wosk może być różnorodną mieszanką materiałów, które są określane jako „plastyczne ciała stałe”. Zasadniczo jest to substancja, która może zmienić formę ze stałej na płynną w temperaturze otoczenia lub lekko podwyższonej. Wosk służy jako ochronna, bariera pomiędzy lakierem Twojego samochodu a środowiskiem Poprzez mieszanie różnych rodzajów wosków możemy osiągnąć różne rezultaty, takie jak łatwość użycia, przejrzystość i wzmocnienie koloru.

Czym jest uszczelniacz?

Uszczelniacz lakieru, w przeszłości, był produktem, który naśladuje cechy wosku, ale jest wykonany z materiału syntetycznego, a nie z materiałów organicznych. Były one nieco bardziej wytrzymałe niż wosk, ale nadal były podatne na wysokie temperatury i mydła do mycia samochodu.

Co to jest powłoka ceramiczna?

Nowszym osiągnięciem w technologii detailingu jest natomiast ochrona lakieru oparta na ceramice. Ten nowy materiał ceramiczny działa zupełnie inaczej niż wosk, w tym sensie, że faktycznie generuje właściwości utwardzające po nałożeniu na powierzchnię. To utwardzanie tworzy wiązanie chemiczne z powierzchnią, na którą jest nakładany (w tym przypadku z lakierem naszego samochodu). Po nałożeniu i utwardzeniu ceramiczne środki ochronne są niezwykle odporne na działanie wody, mydła i oczywiście zanieczyszczeń środowiska.   Ceramiczne środki ochronne (powłoki) zapewniają znacznie większą trwałość niż wosk. Są odporne na ciepło, promienie UV, zanieczyszczenia środowiskowe i ostre detergenty znacznie bardziej niż wosk.