Różne Sport

Jak zacząć przygodę z żeglowaniem?

Nie musisz posiadać łodzi, mieszkać nad morzem bądź ma Mazurach, aby zostać żeglarzem. Czas na naukę zawsze jest dobry, dlatego wiek również się nie liczy. Warto jednak nie mieć problemów z podejmowaniem decyzji, myśleć w sposób analityczny i umieć działać w zespole. Nieprzypadkowo użyłem tu sformułowania „warto”, ponieważ tego wszystkiego uczy żeglarstwo, ponieważ narzuca ono przyjęcie pewnego, wyznaczonego stylu życia.

Istnieją trzy stopnie uprawnień, które można zdobyć: patent żeglarza jachtowego, sternika morskiego oraz kapitana jachtowego.

Wszystkie zdobyte doświadczenia dokumentuje się w tzw. książeczce żeglarskiej, gdzie zapisuje się i potwierdza podpisem i pieczątką wszystkie kursy, szkolenia oraz rejsy. Jest to nasze swoiste świadectwo aktywności żeglarskiej. Wiele osób swoją przygodę zaczyna wykupując rejsy żeglarskie po Bałtyku, aby w ten sposób zdobyć pierwsze doświadczenie.

Pomimo iż uprawnienia na jacht do 7,5m nie są konieczne, to wypożyczalnie i tak często ich wymagają. Również służby wodne podczas rejsu mogą nas prosić o okazanie uprawnień. Oczywiście odpowiednie patenty musi posiadać kapitan, a nie załoga.

Pierwszym etapem zawsze jest zdobycie patentu żeglarza jachtowego. Wymagania nie są zbyt wygórowane, ponieważ do egzaminu może przystąpić osoba, która ukończyła 14. rok życia i posiada zgodę opiekuna. Aby zdać egzamin należy pochwalić się umiejętnością sterowania jachtem na silniku i pod żaglami, ukazać umiejętności bosmańskie oraz inne prace o charakterze członka załogi. Na tej podstawie można uzyskać patent pozwalający na żeglowanie po wodach śródlądowych. Jest to pierwszy etap związany z przygodą żeglarską.