Jak konserwować silnik kosy spalinowej?

HomeTechnologieRóżne

Jak konserwować silnik kosy spalinowej?

Jak naprawić telewizor z samoczynnym wyłączaniem się?
Porady na długą podróż motocyklem
Jak wybrać lampy do pokoju niemowlaka?

Jak wiadomo, staranna konserwacja i dokładne czyszczenie mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia wydajnej pracy i trwałości narzędzi ogrodniczych, w tym kos spalinowych. Konserwacja wykaszarki polega na wykonywaniu regularnych drobnych prac przed lub po użyciu maszyny, po określonej liczbie godzin pracy i przed przechowywaniem na zimę. Co więcej, jeśli wasze kosy są spalinowe, należy zadbać o ich silnik.

Dbałość, jaką poświęcisz na pielęgnację wykaszarki, opłaci się na dłuższą metę, pomagając w utrzymaniu jej maksymalnej wydajności, zapewniając dłuższą żywotność, wcześnie wykrywając wszelkie usterki i zapobiegając irytującym awariom. W tym artykule wyjaśniamy, jak konserwować kosy spalinowe z silnikiem benzynowym, a konkretnie jej silnik.

Reklama: https://si.org.pl 

Czyszczenie silnika kosy spalinowej

Czyszczenie jest nieodłączną częścią rutynowej konserwacji wykaszarki : nie odkładaj tego do następnego razu! Zamiast tego poświęć kilka minut na serwisowanie maszyny pod koniec każdej sesji roboczej. Jest to również okazja do sprawdzenia kosy i wypatrzenia czy nie ma pęknięć, przecieków i zużytych elementów:

 • Oczyść korpus wykaszarki z trawy, kurzu i ziemi .
 • Usuń brud z otworów wentylacyjnych na osłonie silnika.
 • Sprawdź linkę rozrusznika : czy jest nienaruszona?
 • Zbiornik paliwa : czy są jakieś wycieki? Pamiętaj również o wytarciu rozlanego paliwa po zatankowaniu.
 • Utrzymuj nasadkę tnącą w czystości i sprawdzaj osłonę przed kamieniami pod kątem uszkodzeń.
 • Sprawdź ostrość ostrza lub tarczy , jeśli używasz ich zamiast żyłki.
 • Upewnij się, że nakrętki, śruby i wkręty wykaszarki są dobrze dokręcone, łącznie z nakrętką mocującą ostrze lub obudowę tarczy.

 

Konserwacja silnika kosy spalinowej

Niniejsze wytyczne dotyczą rutynowej konserwacji wszystkich typów wykaszarek z silnikiem benzynowym : od lekkich modeli do modeli o średniej mocy i profesjonalnych wykaszarek.

Przed przystąpieniem do konserwacji kosy upewnij się, że silnik i tłumikzimne , zdejmij osłonę ze świecy zapłonowej i chroń ręce rękawicami ochronnymi, zwłaszcza podczas obsługi ostrzy lub tarczy wykaszarki. 

Oto kilka kroków jak w łatwy sposób konserwować kosy spalinowe:

 • Wyczyść filtr powietrza : wystarczy go zdemontować i po każdych 8-10 godzinach koszenia lekko uderzać nim o twardą powierzchnię. Jeśli to nie wystarczy, wyszczotkuj go lub użyj sprężonego powietrza, aby delikatnie wydmuchać brud. Wymień filtr uszkodzony lub zabrudzony paliwem, nie rzadziej niż co rok lub co 100 godzin pracy.
 • Wyjmij filtr paliwa ze zbiornika raz w miesiącu i wymień go, jeśli jest uszkodzony. Zalecamy wymianę raz w roku lub co 100 godzin.
 • Żeberka cylindra silnika należy czyścić raz w miesiącu za pomocą pędzla lub sprężonego powietrza.
 • Oczyść świecę zapłonową szmatką i sprawdź szczelinę między elektrodami. Wymień ją w razie potrzeby, w przeciwnym razie wymieniaj co najmniej raz w roku.

Kosy spalinowe potrzebują konserwacji nie tylko silnia, ale również układu tnącego. Kolejnym ważnym zadaniem związanym z pielęgnacją wykaszarki jest sprawdzanie poziomu smaru w przekładni kątowej i uzupełnianie go w razie potrzeby. Jest to elementem, który obraca przystawką tnącą wykaszarki za pomocą kół zębatych. Po każdych 30 godzinach pracy wystarczy odkręcić śrubę przekładni i wycisnąć bezpośrednio z tuby nie więcej niż 10 g smaru przeznaczonego do smarowania kos spalinowych.

Przechowywanie wykaszarki zimą

Gdy przyjdzie pora jesienno-zimowa i wasze kosy spalinowe pójdą w odstawkę, należy poświęć trochę czasu na przygotowanie jej do przechowywania :

 • Opróżnij i wyczyść zbiornik paliwa wykaszarki silnika 2-suwowego: należy to robić na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym miejscu.
 • Spuść całą mieszankę z gaźnika: w tym celu uruchom kosę spalinową i pozostaw silnik włączony, aż sam się wyłączy.
 • Wykonaj wszystkie wyżej wymienione czynności konserwacyjne na filtrze powietrza, filtrze paliwa, żeberkach cylindrów i świecy zapłonowej silnika wykaszarki.
 • Dobrze wyczyść kosę, w tym wloty powietrza na osłonie silnika.
 • Nasmaruj metalowe części, aby działały wydajnie, nie zapominając o przekładni kątowej
 • Zdejmij tarczę (lub ostrze), wyczyść ją i naoliwij, aby zapobiec rdzewieniu.

Przechowuj wykaszarkę w suchym i osłoniętym miejscu . Nie kładź jej bezpośrednio na ziemi i trzymaj z dala od źródeł ciepła, jeśli to możliwe, przykryj plandeką.

Nie masz czasu i chęci na konserwację swojego sprzętu? Posiadamy serwis sprzętu marki Oleo-mac w okolicy Bydgoszczy. Postaw na jakość i ciesz się profesjonalną obsługą.