Czy trądzik to problem nastolatków?

Cóż, niestety trądzik często utrzymuje się w życiu dorosłym, zwłaszcza u kobiet. Podczas gdy większość młodych mężczyzn z trądzikiem stwierdza, że ​​ustępuje po dwudziestce, u kobiet często pojawia się po trzydziestce i później. W rzeczywistości jedna na dwadzieścia kobiet w wieku czterdziestu lat nadal ma trądzik.

Dorosłe kobiety z trądzikiem zazwyczaj mają bardziej głęboko osadzone plamy, często w dolnej jednej trzeciej części twarzy i szczęki. Większość kobiet z trądzikiem doświadcza pogorszenia się na tydzień przed miesiączką, gdy wzrasta poziom hormonów w organizmie. Wiemy, że hormony są ważne w trądziku, szczególnie testosteron. Testosteron napędza gruczoł łojowy skóry, który ma kluczowe znaczenie dla powstawania plam trądzikowych. Co więcej, testosteron przez sam gruczoł łojowy przekształca się w jeszcze silniejszy hormon zwany DHT. Podczas gdy testeosteron jest „męskim hormonem”, kobiety również mają testosteron, ale o połowę mniej niż mężczyźni. Większość kobiet z trądzikiem ma całkowicie normalny poziom testosteronu i uważamy, że problemem może być nadwrażliwość gruczołu łojowego na sam hormon.

Sprawdź: Dermatolog Świecie prywatnie

Co ważne, u kobiety z trądzikiem możemy zastosować hormony lub terapię modulującą hormony, aby złagodzić trądzik. Zabiegi zwiększają poziom żeńskich hormonów, takich jak estrogeny, lub hamują działanie męskich hormonów, takich jak testosteron. Z tego powodu pomocne mogą być złożone doustne środki antykoncepcyjne. Leki te zawierają etynyloestradiol, który hamuje pracę gruczołów łojowych i zwiększa poziom białek wchłaniających testosteron we krwi. Wiele połączonych środków antykoncepcyjnych jest pomocnych, a niektóre mogą być szczególnie skuteczne w hamowaniu efektu testosteronu, ale należy je wybierać i stosować ostrożnie, ponieważ wywołują nieco większe ryzyko zakrzepów krwi w nogach – bardzo rzadkie, ale  możliwe – efekt uboczny złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Previous post Dodatkowe źródła finansowania
Next post Jak dbać o ciało?