Czy trądzik to problem nastolatków?

HomeZdrowie

Czy trądzik to problem nastolatków?

Co umożliwia marketing medyczny?
Za co odpowiedzialny jest lekarz medycyny pracy?
Czy joga jest trudna?

Cóż, niestety trądzik często utrzymuje się w życiu dorosłym, zwłaszcza u kobiet. Podczas gdy większość młodych mężczyzn z trądzikiem stwierdza, że ​​ustępuje po dwudziestce, u kobiet często pojawia się po trzydziestce i później. W rzeczywistości jedna na dwadzieścia kobiet w wieku czterdziestu lat nadal ma trądzik.

Dorosłe kobiety z trądzikiem zazwyczaj mają bardziej głęboko osadzone plamy, często w dolnej jednej trzeciej części twarzy i szczęki. Większość kobiet z trądzikiem doświadcza pogorszenia się na tydzień przed miesiączką, gdy wzrasta poziom hormonów w organizmie. Wiemy, że hormony są ważne w trądziku, szczególnie testosteron. Testosteron napędza gruczoł łojowy skóry, który ma kluczowe znaczenie dla powstawania plam trądzikowych. Co więcej, testosteron przez sam gruczoł łojowy przekształca się w jeszcze silniejszy hormon zwany DHT. Podczas gdy testeosteron jest „męskim hormonem”, kobiety również mają testosteron, ale o połowę mniej niż mężczyźni. Większość kobiet z trądzikiem ma całkowicie normalny poziom testosteronu i uważamy, że problemem może być nadwrażliwość gruczołu łojowego na sam hormon.

Sprawdź: Dermatolog Świecie prywatnie

Co ważne, u kobiety z trądzikiem możemy zastosować hormony lub terapię modulującą hormony, aby złagodzić trądzik. Zabiegi zwiększają poziom żeńskich hormonów, takich jak estrogeny, lub hamują działanie męskich hormonów, takich jak testosteron. Z tego powodu pomocne mogą być złożone doustne środki antykoncepcyjne. Leki te zawierają etynyloestradiol, który hamuje pracę gruczołów łojowych i zwiększa poziom białek wchłaniających testosteron we krwi. Wiele połączonych środków antykoncepcyjnych jest pomocnych, a niektóre mogą być szczególnie skuteczne w hamowaniu efektu testosteronu, ale należy je wybierać i stosować ostrożnie, ponieważ wywołują nieco większe ryzyko zakrzepów krwi w nogach – bardzo rzadkie, ale  możliwe – efekt uboczny złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.