Zdrowie

Czy kiwi jest zdrowe?

Kiwi jest owocem, które posiada wiele właściwości, m.in. odchudzające, przeczyszczające oraz odżywcze. Nie dziwi więc fakt, że znalazł on zastosowanie w kosmetyce. Mimo wielu zalet oraz wspaniałego smaku nie wszyscy mogą się nim cieszyć, ponieważ wiele osób jest uczulonych na kiwi.

Kiwi narodziło się w dolinie rzeki Jangcy w Północnych Chinach i na samym początku było nazywane chińskim agrestem. Swoją obecną nazwę nosi od stosunkowo krótkiego czasu, ponieważ od lat 70-tych XX wieku. Historia zaczęła się za sprawą amerykańskiego importera kiwi Normana Sondaga. Skojarzył on ten owoc z nowozelandzkim ptakiem, który zwie się właśnie kiwi, jest brązowy, zaokrąglony i podobnie owłosiony.

Do obecnych czasów amerykanie zostali największym importerem tego owocu. Najbardziej popularnym gatunkiem jest Actinidia deliciosa (aktinidia smakowa). Owoc jest nie tylko dobry, ale także bardzo zdrowy. Zawiera dużą ilość witaminy C, magnezu, cynku, fosforu, żelaza oraz potasu. Dodatkowo dobrze wpływa na wzrok (luteina) oraz błonnik regulujący układ pokarmowy.

Kiwi bardzo dobrze wpływa również na obniżenie ciśnienia tętniczego. Jest to wynikiem potasu, gdzie w 100 gramach owocu znajduje się ponad 300 mg tego pierwiastka. Badania wykazały również, że kiwi hamują sklejanie się płytek krwi, co zapobiega powstawaniu zakrzepów.