Czy joga jest trudna?

HomeZdrowie

Czy joga jest trudna?

Przerwa na kawę w pracy
Jak dbać o protezy?
Pierwszy dzień szkoły, a kwestie alergiczne Twojego dziecka

Wiele osób myślących o rozpoczęciu praktykowania jogi zadaje sobie pytanie, czy jest ona trudna. Wątpliwości budzą przede wszystkim skomplikowane ćwiczenia, które należy wykonywać. Widząc joginów przyjmujących przeróżne pozycje pojawia się obawa, że nie będzie się w stanie tego powtórzyć. W rzeczywistości praktykowanie jogi nie składa się jedynie z aktywności fizycznej, ale także z medytacji.

Reklama: https://si.org.pl

Od czego rozpocząć praktykowanie jogi?

Praktykowanie jogi powinno rozpocząć się od zaznajomienia z tematem. Wielu osobom wydaje się, że jest to tylko wykonywanie różnych ćwiczeń, podczas gdy w rzeczywistości chodzi o uzyskanie harmonii pomiędzy ciałem, a duszą. Co prawda, elementem jogi jest aktywność fizyczna, lecz jest ona połączona wraz z medytacją. Po stwierdzeniu, że jest się zainteresowanym praktykowaniem jogi można przystąpić do pierwszych ćwiczeń. Warto zacząć od łatwiejszych tak zwanych asan, czyli pozycji. Każda z nich ma swój poziom trudności i jest ich aż 60. Do najłatwiejszych należą Tadasana oraz pozycja trupa, a do jednej z najtrudniejszych Tiryan-mukhottanasana.

 

Jak powinno się praktykować jogę?

Praktykowanie jogi jest kwestią indywidualną każdego chętnego. Sam rozwój w niej również jest uzależniony od osobistych umiejętności oraz sprawności fizycznej. Dlatego też, nigdy nie należy porównywać się z innymi osobami. Same ćwiczenia można wykonywać na osobności, ale również w grupach. Taką możliwość daje na przykład Pracownia Ciszy Joga i Ajurweda. Ważnym czynnikiem w praktykowaniu jogi jest również systematyczność. Treningi należy wykonywać regularnie, aby ciało przyzwyczaiło się do wysiłku. Dopiero po osiągnięciu satysfakcjonujących dla siebie rezultatów warto rozpocząć naukę i praktykę nowych asan.