Różne

Znak Szarych Szeregów

Znak Spadochronowy stworzony na rozkaz generała Władysława Sikorskiego w 1941 roku to niejedyny motyw, który dominuje na koszulkach patriotycznych. Odzież patriotyczna charakteryzuje się niepowtarzalnym designem. Stworzona na bazie wysokiej jakości materiałów, o wyjątkowej symbolice, przoduje wśród szczególnej grupy osób. Odzież patriotyczna budzi również wiele kontrowersji. Wydarzenia historyczne podobnie jak postacie generują wiele uczuć – zarówno pozytywnych jak i negatywnych. Decydując się na zakup określonego produktu musimy dokładnie przeanalizować dany motyw. Przyjrzyjmy się kolejnej symbolice, która dominuje wśród mężczyzn – niekoniecznie młodych.

Odzież patriotyczna ze znakiem Szarych Szeregów cieszy się dużą popularnością – zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet, osób młodych jak i dojrzałych z ugruntowanymi poglądami. Symbol Szarych Szeregów stworzony został w oparciu o dwa inne: lilijkę, czyli tradycyjny symbol harcerstwa oraz kotwicę – znak Polski Walczącej. Całość zdobi nie tylko odzież patriotyczną, ale również wszelkiego rodzaju dodatki. Dumny wydźwięk i ogromna doza emocji sprawiają, iż symbol ten jest szczególnie preferowany przez osoby w jakiś sposób związane zarówno z harcerstwem jak i formacjami zbrojnymi.

Konspiracyjna organizacja Związku Harcerstwa Polskiego o nazwie Szare Szeregi powołana została do życia dokładnie 27 września 1939 roku. Grupa zrzeszająca dzieci i młodzież zajmowała się wieloma kwestiami, począwszy od zadań należących do małej dywersji, a więc malowaniu symboli patriotycznych i kolportowaniu ulotek, a skończywszy na zaplanowanych akcjach zbrojnych. Działania Szarych Szeregów dość dobrze i wyraziście zakorzeniły się w polskiej świadomości i kulturze. Do tego stopnia, że Szare Szeregi omawiane są w szkole podczas lekcji historii i języka polskiego. Na szczególną uwagę zasługuje Akcja pod Arsenałem, w czasie której doszło do uwolnienia znanego z Kamieni na Szaniec Jana Bytnara pseudonim „Rudy”, a także dwudziestu innych więźniów.

Rodzi się pytanie: „czy odzież patriotyczna z symbolem Szarych Szeregów nie jest przesadą”? Dla wielu na pewno. Zewsząd słychać bowiem głosy „przeciw” – dokładnie przeciw wykorzystywaniu historii w szeroko pojętym marketingu. Jak wiadomo, profanacja pewnych symboli w naszym kraju jest zabroniona tj. podlega określonym sankcjom. Do tej pory nie było jednak sprawy sądowej uwzględniającej wykorzystywanie motywu Szarych Szeregów. Jak na razie symbolika ta wydaje się „bezpieczna”.

About the author

Redaktor

Add Comment

Click here to post a comment